Wrocław, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, oferuje różne formy wsparcia dla osób, w tym cudzoziemców, znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, takich jak przemoc domowa, przestępstwa na tle nienawiści, kryzys bezdomności lub utrata dokumentów.
Przemoc w rodzinie to zachowania lub działania, które są stosowane przez jedną osobę wobec innej w kontekście rodzinnych lub domowych relacji i które mają na celu kontrolowanie, zastraszenie, manipulację lub wyrządzenie krzywdy ofierze. Przemoc w rodzinie występuje w wielu różnych formach:
- przemoc fizyczna (bicie, kopanie, duszenie, rzucanie przedmiotami lub jakiekolwiek inne formy fizycznej agresji)
- przemoc psychiczna / emocjonalna (zastraszanie, upokarzanie lub kontrolowanie za pomocą manipulacji emocjonalnej, poniżania, wyzywania lub gróźb psychicznych)
- przemoc ekonomiczna/finansowa (ograniczanie dostępu do środków finansowych, wywieranie presji w celu utrzymania kontroli nad osobą poprzez kontrolę nad pieniędzmi i zasobami)
- przemoc seksualna (naruszanie intymności, gwałt, molestowanie seksualne, nękające zachowania seksualne lub wymuszenie kontaktów seksualnych wbrew woli)
- przemoc werbalna (użycie obraźliwego, poniżającego lub agresywnego języka w celu zastraszania lub kontrolowania ofiary)
- zaniedbywanie opieki nad dziećmi (niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka, takich jak właściwe odżywianie, ubieranie, ochrona zdrowia, edukacja, poczucie bezpieczeństwa, doświadczania miłości i troski)
Przemoc w rodzinie jest nielegalna i stanowi naruszenie praw człowieka. Istnieją jednak organizacje i instytucje, które oferują pomoc i wsparcie ofiarom przemocy w rodzinie, pomagając im wyjść z tej trudnej sytuacji i zapewniają bezpieczeństwo oraz wsparcie emocjonalne i prawnicze
- Telefon Zaufania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu – 512 198 939 czynny całą dobę
- Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – +48 7178 23 591, interdyscyplinarny@mops.wroclaw.pl
- Fundacja NON LICET – ul. Grabiszyńska 35-39, wejście B, 572 108 352, fundacja@nonlicet.pl
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – infolinia 800 12 00 02 czynna całą dobę;
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 – czynny całą dobę
Za przemoc motywowaną uprzedzeniami uznają się czyny kryminalne wymierzone w ludzi lub ich własność, których przyczyną jest przynależność atakowanej osoby (faktyczna lub wyobrażana przez sprawcę) do określonej grupy, wobec której sprawca ataku czuje niechęć, uprzedzenie lub nienawiść. Cechy prawnie chronione przed przemocą motywowaną uprzedzeniami to przynależność narodowa czy etniczna, przynależność „rasowa”, przynależność wyznaniowa lub przez bezwyznaniowość. Dyskryminacja na tle nawet jednej z cech prawnie chronionych przed przemocą motywowaną uprzedzeniami jest wystarczającym powodem do podejrzenia przestępstwa motywowanego uprzedzeniami.
Jeśli doświadczyłeś/aś przestępstwa z nienawiści na terenie Wrocławia lub byłeś/aś jego świadkiem, niezwłocznie zgłoś zdarzenie na Policję (tel. 112, 997)! Wsparcie psychologiczne oraz prawne w takich sytuacjach osoba pokrzywdzona może otrzymać także w miejskim Punkcie informacji dla migrantów i uchodźców WroMigrant (+48 71 772 49 50) oraz Stowarzyszeniu Nomada (+48 791 576 459).
Dla osób w kryzysie bezdomności lub osób zagrożonych kryzysem bezdomności (np. w trudnej sytuacji materialnej) we Wrocławiu działają specjalne placówki, takie jak noclegownie, schroniska, ogrzewalnie, jadłodajnie, łaźnie. Adresy i kontakty takich miejsc oraz informacje o tym, jak wezwać pomoc dla osoby bez dachu nad głową szczególnie w zimną porę roku są dostępne na stronie https://www.wroclaw.pl/dla-mieszkanca/noclegownie-jadlodajnie-laznie-pomoc-bezdomnym-we-wroclawiu.
Do sytuacji kryzysowych może dojść z powodu utraty lub kradzieży paszportu lub dowodu osobistego. Jeżeli zauważyłeś zaginięcie dokumentów, należy niezwłocznie zgłosić się na Policję, aby zawiadomić o ich utracie. Możesz to zrobić w formie pisemnej, podając w oświadczeniu okoliczności, w jakich sytuacja miała miejsce. Po zgłoszeniu skontaktuj się lub udaj się do konsulatu generalnego kraju pochodzenia w celu wyrobienia nowego dokumentu podróży. We Wrocławiu znajdują się Konsulat Generalny Ukrainy oraz Konsulat Generalny Niemiec.