Ochrona międzynarodowa

Osoba, która została zmuszona do ucieczki ze swojego kraju z powodu prześladowań i nie może liczyć na ochronę ze strony swojego państwa, może ubiegać się o ochronę międzynarodową w Polsce.

Istnieją dwa rodzaje ochrony międzynarodowej: status uchodźcy i ochrona uzupełniająca. Wniosek o ochronę międzynarodową można złożyć w dowolnej placówce Straży Granicznej. Urząd do Spraw Cudzoziemców rozpatruje wniosek i sprawdza, czy istnieją przesłanki do nadania statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej.

Status uchodźcy może zostać nadany osobie, która nie może lub nie chce korzystać z ochrony ojczystego kraju i ma uzasadnione obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych albo przynależności do określonej grupy społecznej. Za prześladowanie rozumie się naruszenia praw człowieka, takich jak prawo do życia, zakaz tortur i niewolnictwa.

Ochrona uzupełniająca może zostać nadana osobie w sytuacji, gdy powrót do swojego kraju naraża osobę na egzekucję, karę śmierci, nieludzkie lub poniżające traktowanie, tortury.

Po nadaniu statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej osoba może liczyć na Indywidualny Program Integracji, który ma na celu wspieranie procesu integracji.

Więcej informacji na temat ochrony międzynarodowej na stronie www.gov.pl/web/udsc/uchodzcy.

Aby dowiedzieć się więcej o procedurze udzielenia ochrony międzynarodowej, przyjdź na bezpłatne konsultacje osobiste miejskiego punktu informacji dla migrantów i uchodźców WroMigrant, które odbywają się od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-16:00 w Przejściu Dialogu (ul. Świdnicka 19, przejście podziemne).