Zezwolenia na pobyt stały oraz na pobyt rezydenta długoterminowego UE udziela się na czas nieokreślony. Cudzoziemiec wnioskuje do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Karta pobytu ze względu na udzielony pobyt stały jest ważna przez 10 lat, a karta pobytu rezydenta długoterminowego UE – przez 5 lat. Później cudzoziemiec nie musi starać się o ponowne udzielenie zezwolenia, wystarczy złożyć wniosek o wydanie nowej karty pobytu na podstawie już posiadanego zezwolenia.
Wniosek na pobyt stały, mogą złożyć:
- posiadacze Karty Polaka
- osoby o pochodzeniu polskim
- osoby, które bezpośrednio przed złożeniem wniosku pozostają w małżeństwie z obywatelem/ką RP przez okres co najmniej 3 lat i przebywają nieprzerwanie na terytorium RP przez okres nie krótszy niż 2 lata na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z pozostawaniem w związku małżeńskim z obywatelem polskim
- osoby, które bezpośrednio przed złożeniem wniosku przebywały w Polsce minimum 5 lat na podstawie statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub zgody na pobyt ze względów humanitarnych, lub minimum 10 lat na podstawie zgody na pobyt tolerowany
- osoby, którym udzielono azylu na terytorium Polski
Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE udziela się cudzoziemcowi, którego pobyt w Polsce był legalny i nieprzerwany minimum 5 lat oraz który może udokumentować ciągłe i nieprzerywalne źródło dochodu przez okres nie krótszy niż przez ostatnie 3 lata przed złożeniem wniosku.
Więcej informacji na ten temat na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu duw.pl oraz na stronie Urzędu dedykowanej sprawom legalizacji pobytu i pracy przybysz.duw.pl.
Aby dowiedzieć się więcej o procedurze udzielenia zezwolenia na pobyt stały oraz pobytu rezydenta długoterminowego UE:
- zadzwoń na Infolinię Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawach cudzoziemców: tel. 71 701 11 00 od poniedziałku do piątku w godz. 8:30 – 15:30
- przyjdź na bezpłatne konsultacje osobiste miejskiego punktu informacji dla migrantów i uchodźców WroMigrant, które odbywają się od poniedziałku do soboty w godz. 12:00-16:00 w Przejściu Dialogu (ul. Świdnicka 19, przejście podziemne)